.

Frequently asked questions / Антифриз

Що таке антифриз?

Антифриз - водні розчини деяких речовин (етиленгліколю, пропіленгліколю, гліцерину, неорганічних солей), що не замерзають при температурах нижчих 0 °C; застосовують в системах охолодження автомобілів при температурах навколишнього повітря від +75° до 0 °C.

Яка рідина має кращі охолоджуючі властивості?

Вода має найкращі властивості для забезпечення ефективного охолодження. Вона має високу питому теплоємність, забезпечуючи поглинання великої кількості тепла в мінімально можливому обсязі.

Чи можна використовувати звичайну воду в якості охолоджуючої рідини?

Ні, не можна.

Які найпоширеніші пошкодження транспортних засобів, спричинені використанням неякісних рідин?

Дослідження, проведені в кінці 90-х років свідчать, що в середньому 7 з 10 автомобілів містять сліди іржі та накипу. Більше 60% підлягають заміні через проблеми з 
ущільненнями та прокладками. Більше 20% двигунів зазнають пошкоджень через проблеми з системою охолодження. Масштабний накип, і тільки 0.6mm його може зменшити втрати тепла на 40%.

Які основні функції антифризу?

Антифриз використовується з метою:

забезпечити ефективний теплообмін
захисту металевих поверхонь від корозії
запобігання замерзанню
антифризи повинні бути сумісними з пластиковими деталями та гумовими ущільнювачами
запобігання піноутворенню
хімічна стабільність при низьких і високих температурах
 

Які металеві поверхні антифризи захищають від корозії?

Основні типи поверхонь виготовляються з таких металів: залізо, сталь, чавун, алюмінієві сплави, мідь, латунь, припої на основі свинцевих сплавів. 
Традиційні мідні та латунні радіатори замінюють на алюмінієві з пластиковими розширювальними баками.

Що входить до складу охолоджуючих рідин?

Антифризи зазвичай виготовляють на основі етиленгліколю, пропіленгліколю, гліцерину, неорганічних солей з додаванням присадок.

Які типи присадок використовуються для виготовлення різних видів антифризу та яке їх призначення?

Інгібітори корозії
Стабілізатори, що запобігають вивільненню інгібіторів, наприклад стабілізатори силікату
Диспергатори, що запобігають утворенню відкладень, спричинених використанням жорсткої води
Буферний компонент - забезпечує необхідний рівень pH 
Антипіні присадки - забезпечують контроль за піноутворенням
Барвники - використовуються з метою ідентифікації рідин
 

Що таке інгібітори?

Інгібітор - це речовина (присадка), що сповільнює чи зупиняє перебіг хімічних реакцій. Інгібітори у складі антифризів забезпечують захист металевих поверхонь від корозії.

При виробництві антифризів зазвичай використовують такі типи інгібіторів: борати, фосфати, бензоати, нітрити, силікати і т.д. 
Для забезпечення надійного захисту металів, антифризи повинні містити інгібітори в достатній концентрації.
 

Які існують види антифризу?

Традиційні антифризи - рідини, що виготовляються з мінеральних компонентів та містять до 10% органічних речовин. Такі рідини підходять для використання в двигунах, виготовлених до 1995 року.
Органічний антифриз, виготовляється на основі органічних (моно та дикарбонових кислот) і не містить силікати або потенційно шкідливі речовини, такі, як нітрати, аміни та фосфати. 
Такі продукти відповідають підвищеним вимогам для забезпечення тривалого захисту алюмінієвих поверхонь та сплавів заліза сучасних транспортних засобів. Антифризи мають подовжені інтервали заміни та можуть використовуватись в двигунах, виготовлених після 1996 року.
Гібридні охолоджуючи рідини, які виготовляються на основі органічних (моно- та дикарбонових кислот), не містить силікатних інгібіторі або потенційно шкідливих ресовин, таких, як 
нітрати, аміни та фосфати;
Лобрід антифризи (Lobrid Coolants) - вид охолоджуючої рідини, яка не містить нітратів, амінів або фосфатів. Антикорозійні присадки, що входять до складу антифризу, містять набагато меншу кількість силікатних речовин порівняно з гібридними антифризами. 
Пропіленгліколеві антифризи все частіше з'являються на ринку. Причина збільшення попиту пояснюється тим, що ці види антифризу не є токсичними.

Чи має значення колір антифризу?

Доволі часто колір антифризу помилково асоціюють із сферою його застосування. Антифризи можуть бути різного кольору - жовтого, зеленого, червоного, фіолетового, синього або рожевого. 
Важливо відзначити, що колір не виражає якісних характеристик антифризу!!! (Різні види антифризів можуть бути однакового кольору, і навпаки).

 

Який антифриз необхідно використовувати для доливу?

Усі види антифризів на основі етиленгліколю можуть змішуватись з аналогічними продуктами інших торгових марок. Змішування антифризів з подовженим строком служби (Long-life) та охолоджуючих рідин нижчого рівня може бути небезпечним для системи охолодження, оскільки новостворена суміш може містити деякі шкідливі компоненти. У разі, якщо у вас під рукою немає охолоджуючої рідини, яка рекомендується для вашого автомобіля, долийте воду до рівня, необхідного для зимового сезону, та, якщо потрібно, охолоджуючу рідину для досягнення необхідної концентрації. 

Чи важливо здійснювати заміну антифризу?

Так, важливо.

Причини заміну антифризу

Враховуючи взаємодію рідини з металами та іншими компонентами системи охолодження, інгібітори з часом втрачають свої властивості. Порушення пропорції антифризу і води та, як наслідок, зменшення кількості інгібіторів у суміші може спричинити в системі корозію, корозійну кавітацію та зумовити пошкодження її герметичності. Високий рівень нітритів призводить до корозії алюмінієвих компонентів, в той час як підвищена концентрація твердих частинок спричиняє передчасне зношування водяного насоса.

Яке оптимальне співвідношення компонентів у суміші для системи охолодження?

Концентрація антифризу в суміші протягом року повинна становити 40-50%.

До чого може призвести неправильне співвідношення антифризу та води у суміші?

Неправильна пропорція антифризу та води може призвести до погіршення відведення тепла та перегріву системи. Зростання концентрації етиленгліколю в суміші призводить до збільшення в'язкості охолоджуючої рідини та зниження властивостей відведення тепла. Збільшення кількості води в суміші призводить до замерзання, що може спричинити дуже серйозні пошкодження, такі, як тріщина радіатора.

Як проводити заміну антифризу? Чи існують якісь особливості?

Існують певні особливості заміни антифризу. Концентрат антифризу заздалегідь розбавляється водою, після чого суміш заливається в систему. Не допускається заливати в систему воду та антифриз окремо оскільки часу для їх змішування може виявитись недостатньо, що призведе до замерзання води в системі та її пошкодження.

Чи можна змішувати антифриз з водопровідною водою?

Антифризи PRISTA ANTIFREEZE LONG LIFE та Техасо HAVOLINE EXTENDED LIFE ANTIFREEZE COOLANT містять необхідні диспергуючі речовини, що запобігають утворенню накипу у зв'язку з використанням жорсткої води. Іншими словами, використання водопровідної води для приготування суміші не призведе до значних проблем. Разом з тим, ми рекомендуємо використовувати дистильовану воду для приготування суміші і лише у випадках, якщо така вода недоступна, може бути використана водопровідна вода.

Яким чином перевірити рівень антифризу?

Перевірити рівень охолоджуючої рідини можна візуально, заглянувши в бачок. Перед настанням зими, за допомогою рефрактометра, перевіряють температуру замерзання антифризу. Для отримання достовірних данних, тест на рефрактометрі необхідно проводити при температурі рідини 20 °С.

Які інтервали заміни охолоджуючої рідини в залежності від пробігу?

Пробіг до наступної заміни рідини залежить від якості та робочих характеристик рідини. Залежно від марки і типу продукту, а також стану транспортного засобу, інтервал заміни коливається від 3 до 5 років з пробігом від 30 000 до 650 000 км. Для легкових автомобілів максимальний пробіг становить до 250 000 км, якщо виробником транспортного засобу не встановлений інший пробіг.

Що таке антифриз G12?

Антифриз G12 виготовляється на основі етиленгліколю та карбоксилатних з'єднань. G12 означає специфікацію VAG Auto Group. Антифризи PRISTA ANTIFREEZE LONG LIFE та  TEXACO HAVOLINE EXTENDED LIFE ANTIFREEZE COOLANT відповідають  вимогам TL-VW 774 D, F та належать до антифризів типу G12 та G12.

Класифікації та специфікації. Що означають нижченаведені абревіатури?

На сьогодні для антифризів встановлюються норми таких національних стандартів:

ASTM - американська міжнародна добровільна організація, що розробляє і видає стандарти для матеріалів, продуктів, систем та послуг;
BS - Британський стандарт у галузі систем екологічного менеджменту;
AFNOR - Асоціація francaise де Нормалізація (французька національна організація по стандартизації)
MIL - військовий стандарт;
НАТО - військовий стандарт;
SAE J - Американська асоціація автомобільних інженерів 
БДС - болгарський державний стандарт